Gatunki drewna

Dąb

WYSTĘPOWANIE
Dąb występuje powszechnie w Europie. Udział dębów w Polsce wynosi ok. 5,6% całkowitej powierzchni leśnej.
WYGLĄD DREWNA

  • Typ struktury - liściasty pierścieniowo-naczyniowy, szeregi (pierścienie) dużych naczyń rozpoczynają każdy z przyrostów rocznych.
  • Biel - wąski, żółtawobiały, o szerokości 2 do 5 cm.
  • Twardziel - o barwie od jasnobrunatnej do ciemnobrunatnej; drewno twardzieli zanurzone w wodzie przybiera z biegiem czasu zabarwienie od ciemnoszarego do czarnego, w wyniku czego powstaje tzw. czarna dębina. Zapach - świeże drewno ma charakterystyczny kwaśny zapach, który ginie po wysuszeniu surowca.
  • Rysunek - każdy słój roczny rozpoczyna, co najmniej jeden lub kilka szeregów naczyń o dużym świetle, dzięki czemu słoje te są dobrze widoczne (drewno wczesne). W strefie drewna późnego, naczynia o niewielkiej średnicy otoczone są jaśniejszymi komórkami miękiszowymi, z którymi tworzą charakterystyczne struktury w postaci płomienistych języczków, dobrze widocznych na tle ciemniejszych włókien drzewnych. Szerokie promienie drzewne są dobrze widoczne na wszystkich przekrojach. Na przekroju promieniowym tworzą typowe dla drewna dębowego smugi (tzw. błyszcz). Na przekroju stycznym, widoczne są w postaci ciemniejszych kresek o wysokości kilku centymetrów, a na przekroju poprzecznym, tworzą koncentrycznie rozbiegające się jaśniejsze linie.

PODŁOGA DĘBOWA
Drewno dębowe to uznany materiał parkieciarski. Najbardziej efektowny pod względem wizualnym jest przekrój promieniowy z widocznym błyszczem, który jest podkreślany poprzez wykończenie powłokami lakierniczymi. Podłoga dębowa, ze względu na właściwości tego surowca, może być ułożona zarówno w salonie, jak i intensywnie użytkowanym korytarzu.
CIEKAWOSTKI
Wiek najstarszego drewna znalezionego w Polsce (datowanego metodą radiowęglową) określany jest na ok. 9 200 lat. Najbardziej znanym dębem w Polsce jest Dąb Bartek rosnący w pobliżu wsi Bartków koło Zagnańska. Wiek tego drzewa oceniany jest wg badań dendrochronologicznych na około 670 lat.

Jesion

WYSTĘPOWANIE
Zasięg jesionu jest stosunkowo rozległy. Występuje prawie w całej Europie, na Krymie i Kaukazie, a także w Azji.
WYGLĄD DREWNA

  • Typ struktury - pierścieniowonaczyniowa, z pierścieniem dużych naczyń widocznych gołym okiem, rozpoczynających każdy przyrost roczny.
  • Biel - o jasnej barwie, biaława z odcieniem żółtawym lub różowawym.
  • Twradziel - jest zabarwiona i niezabarwiona, z tego względu jesion wydaje się pozornie szerokobielasty (twardziel granicząca z bielem ma tę barwę, co biel). Starsza twardziel przedrdzeniowa przybiera barwę jasnobrunatną. Drewno jesionowe poddane obróbce termicznej zmienia swoją barwę na czekoladowo- brązową.
  • Zapach - drewno przesuszone lub zleżałe nie ma żadnego charakterystycznego zapachu.
  • Rysunek - każdy słój roczny rozpoczyna conajmniej jeden lub kilka szeregów naczyń o dużym świetle (tworzące drewno wczesne). Dzięki temu, słoje te są dobrze widoczne na wszystkich przekrojach. Małe naczynia rozmieszczone są równomiernie nie tworząc większych struktur ( są praktycznie niewidoczne). Drobne promienie drzewne widać tylko na przekrojach ściśle promieniowych. Na ogół jest prostowłókniste, brak w nim budowy piętrowej.

PODŁOGA JESIONOWA
Drewno jesionowe posiada doskonałe właściwości sprężyste, które predestynują ten gatunek do wykonywania nawierzchni podłogowych w halach sportowych. Ze względu na naturalnie jasną barwę, elementy z drewna jesionu powiększają optycznie pomieszczenie, dlatego są chętnie stosowane w salonach.
CIEKAWOSTKI
Jesion występuje w wielu mitach i legendach, bądź jako bóg, bądź jego pełnomocnik obdarzony magiczną mocą. Przykładowo Yggdrasil (stary jesion) był świętym drzewem Skandynawów. Jego gałęzie okrywały całą powierzchnię świata, wierzchołek przebywał w niebie, a korzenie w piekle. Na najwyższych gałęziach gnieździł się orzeł, boski ptak, który miał strzec porządku na Ziemi. Łączniczką między nim, a ludźmi była wiewiórka. Spod korzeni tryskały źródła mądrości i przewidywania przyszłości. Według Słowian, jesion posadzony blisko domu zapewniał pomyślność gospodarstwu.

Orzech amerykański

WYSTĘPOWANIE
Ojczyzną orzecha amerykańskiego jest Ameryka Północna. Obejmuje on wschodnią i środkowa część kontynentu od południowej części Ontario po północno- wschodnią Florydę, a na zachodzie, sięga aż po Teksas. Drzewa te związane są głównie z terenami nizinnymi. Do Europy został sprowadzony po raz pierwszy w XVII wieku (ok. 1630 r.)
WYGLĄD DREWNA

  • Typ struktury - liściasta, rozpierzchło-naczyniowa; duże, widoczne gołym okiem naczynia.
  • Biel - jest kremowo-biały do szarobrunatnego i dość wąski, zwykle wyraźnie odgraniczony od strefy twardzieli.
  • Twardziel - ma barwę od jasno-brązowej po czekoladowo-brązową z fioletowym odcieniem, często zawiera ciemniejsze smugi. Intensywność zabarwienia twardzieli jest uzależniona od warunków wzrostu drzewa (na południu jest większa, maleje w kierunku północnej granicy zasięgu).
  • Zapach - wysuszone drewno nie wydziela żadnego charakterystycznego zapachu. Rysunek - wzbogacony jest przez duże naczynia, które na przekroju poprzecznym widoczne są w postaci jaśniejszych plamek, z kolei na wzdłużnym jako drobne bruzdki (wgłębienia) nieco ciemniejsze od otaczającej tkanki drzewnej. Drobne promienie drzewne, makroskopowo pojawiają się jedynie na przekroju promieniowym. Słabo zarysowane i nieco sfalowane przyrosty roczne najlepiej widać na przekroju poprzecznym.

PODŁOGA Z DREWNA ORZECHA AMERYKAŃSKIEGO
Drewno to zachwyca estetyką. Jego kolor stał się inspiracją dla bejcy, aby rodzime gatunki mogły również przybrać wyjątkową barwę tego egzotyku. Jest zalecane do pomieszczeń o małej lub średniej intensywności użytkowania.

CIEKAWOSTKI
W Polsce orzech amerykański sadzony jest jako drzewo ozdobne w parkach i ogrodach botanicznych. Jeden z największych i najstarszych okazów rośnie na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W porównaniu do orzecha włoskiego ma o wiele twardsze skorupy nasion, jednak nie przekłada się to na właściwości drewna, gatunki te pod względem właściwości są niemal identyczne.

Merbau

WYSTĘPOWANIE
Drzewa merbau występują w klimacie równikowym, wybitnie wilgotnym, przede wszystkim w lasach tropikalnych Oceanii i południowo wschodniej Azji.
WYGLĄD DREWNA

  • Typ struktury - rozpierzchło-naczyniowy, duże naczynia rozmieszczone są głównie pojedynczo w zgrupowaniach po 2-3, widoczne gołym okiem.
  • Biel - wąski o szerokości od 5 do 10 cm o barwie białawo-żółtej.
  • Twardziel - w świeżo przetartym drewnie ma barwę żółtobrązową. Pod wpływem światła i zawartego w powietrzu tlenu drewno twardzieli szybko i intensywnie ciemnieje stając się ciemnobrązowe.
  • Zapach - świeżo przetarte drewno ma dość charakterystyczny ziemisty zapach, który szybko znika. Rysunek - słoje roczne są słabo rozróżnialne, lub zupełnie niewidoczne. Naczynia są wyraźnie zaznaczone poprzez otaczający je miękisz skrzydełkowy. Niektóre z naczyń wypełnione są żółtym pyłem, w pozostałych znajduje się brunatna wydzielina. Drobne promienie drzewne są widoczne jedynie na przekroju promieniowym. Brak budowy piętrowej drewna.

PODŁOGA MERBAU
Drewno merbau wykazuje bardzo wysoką twardość. Jego właściwości mechaniczne i kolorystyka sprawiają, że jest szczególnie predestynowane do wyrobu ekskluzywnych podłóg i parkietów w pomieszczeniach reprezentacyjnych, w budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych. Głęboki brązowy kolor drewna rozjaśniony złotymi cętkami, podkreśla dostojność miejsca i doskonale współgra z nowoczesnym wyposażeniem. Jednocześnie ciemna barwa nawierzchni maskuje ewentualne zabrudzenia i zarysowania. Dzięki temu podłoga dłużej zachowuje pełne walory estetyczne, tym bardziej, że drewno merbau ma dobrą stabilność wymiarową i jest twarde, a więc bardzo odporne na ścieranie i wgniecenia.
CIEKAWOSTKI
Dość nietypowym zastosowaniem drewna merbau jest jego częste użycie na rękojeści i łożu broni palnej (głównie myślkiwskiej i sportowej). Jest także stosowany do wyrobu instrumentów muzycznych, w tym współczesnych gitar elektrycznych. Efektownie wyglądają pod błyszczącymi powłokami lakierniczymi drobne złogi substancji niestrukturalnych, przypominając złote inkrustracje.

Jatoba

WYSTĘPOWANIE
Jatoba jest drzewem o małych wymaganiach siedliskowych, preferując tereny piaszczyste, niezalewowe. Rośnie w nizinnych i górskich lasach deszczowych, w okresowo wilgotnych lasach podzwrotnikowych, a także w lasach galeriowych Ameryki Południowej i Środkowej. Zasięg występowania tego gatunku ciągnie się od południowego Meksyku poprzez Panamę, Kolumbię, Wenezuelę, Gujanę po Peru i Brazylię. Można ją znaleźć także na niektórych wyspach Morza Karaibskiego. Występuje do wysokości 900 m n.p.m.
WYGLĄD DREWNA

  • Typ struktury - rozpierzchłonaczyniowy, duże naczynia rozmieszczone są głównie pojedynczo lub parami.
  • Biel - wąski o szerokości od 6 do 12 cm o barwie szarobrązowej.
  • Twardziel - ma zróżnicowaną barwę od żółto-brązowej do czerwono-brązowej w zależności od siedliska wzrostu drzew. Pod wpływem światła słonecznego i tlenu zawartego w powietrzu silnie ciemnieje do barwy ciemnobrązowej, a nawet brązowo-fioletowej, niekiedy z ciemnobrązowymi pasmami o szerokości do 1 cm.
  • Zapach - świeże drewno ma lekko zatęchły zapach, który po wyschnięciu zupełnie znika. Rysunek - jatoba ma prosty, lub rzadziej, lekko zawiły układ włókien. Przyrosty roczne są widoczne na wszystkich przekrojach dzięki warstwie miękiszu termalnego, kończącego każdy słój- widocznego w postaci jaśniejszych linii lub wąskich pasm. Drobne promienie drzewne można makroskopowo zobaczyć jedynie na przekroju promieniowym. Naczynia są podkreślone przez otaczający je miękisz skrzydełkowy. W drewnie tym brak budowy piętrowej.


PODŁOGA Z DREWNA JATOBY
Ze względu na korzystne właściwości wytrzymałościowe oraz dekoracyjny rysunek, jatoba wykorzystywana jest w znacznej mierze do produkcji podłóg drewnianych, parkietów i deski litej.
CIEKAWOSTKI
W Ameryce Południowej ceni się nie tylko drewno jatoba, lecz także inne substancje pozyskiwane z tych roślin. Drzewa Hymenaea courbaril Linn zawierają lepką, pomarańczową żywicę, która wyciekając dość szybko się zestala i twardnieje. W tej postaci jako tzw. kopal jest wykopywana z ziemi lub pozyskiwana bezpośrednio z pni starych drzew. Już Majowie i Aztekowie wykorzystywali kopal, jako kadzidło w obrzędach religijnych i rytuałach magicznych, nazywając je „mózgiem niebios”. Okadzanie kopalem miało chronić przed czarną magią, złymi duchami i urokiem. W czasach współczesnych, żywica ta używana jest między innymi do produkcji lakierów.

Doussie

WYSTĘPOWANIE
Drzewa z rodzaju Afzelia rosną na różnych siedliskach i różnych typach zgrupowań roślinnych. Występują do wysokości 1 300 m n.p.m. zarówno w cienistym gąszczu lasów deszczowych, a także na pełnych światła sawannach lub narażonych na silne wiatry lasach nadbrzeżnych. Populacje tych stosunkowo wolno rosnących drzew można spotkać w Gwinei, Liberii, Nigerii, Kamerunie, Kongo, Angoli, Ugandzie, Keni i Mozambiku oraz na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
WYGLĄD DREWNA

  • Typ struktury - rozpierzchłonaczyniowa, naczynia występują pojedynczo lub w zgrupowaniach po 2-3.
  • Biel - wąski (o szerokości 2 do 5 cm) jest wyraźnie jaśniejszy, ma mało interesującą kolorystykę przypominającą zeschłą trawę i jest traktowany jako drewno odpadowe.
  • Twardziel - ma ciepły, pomarańczowo-brązowy kolor, który z upływem czasu ciemnieje pod wpływem światła i zawartego w powietrzu tlenu, upodabniając się kolorystycznie do drewna mahoniowego. Proces ciemnienia w pomieszczeniu zamkniętym przebiega około dziewięciu miesięcy.
  • Zapach - przy przecieraniu świeże drewno wydziela dość nieprzyjemny, mdły zapach, który dość szybko znika.
  • Rysunek - przyrosty roczne w większości przypadków są niewidoczne. W drewnie pochodzącym ze strefy subtropikalnej z zaznaczonymi porami roku można dostrzec na przekroju poprzecznym zarys ciemniejszych linii- obszarów bardziej zwartego (ciemniejszego) drewna z mniejsza ilością naczyń. Na wszystkich przekrojach rysunek drewna wzbogacają duże naczynia (optycznie powiększa je skrzydełkowy miękisz przynaczyniowy), które w twardzieli często wypełnione są białawą lub żółtawo- brązową substancją. W drewnie często występuje niezbyt regularny, pasiasty skręt włókien. PODŁOGA

DOUSSIE
Dzięki znacznej twardości i związanej z tym niskiej ścieralności oraz stabilności wymiarowej, doskonale sprawdza się w tym zastosowaniu, przez wielu uważany jest jako idealny materiał parkieciarski. Atutem tego drewna są walory estetyczne. Bogaty wygląd wzorzystego podłoża z tego drewna podkreśla wytworność pomieszczeń. Używa się go również do wykonywania silnie obciążonych nawierzchni w obiektach sportowych. Dobrym przykładem takiego zastosowania jest olimpijski tor rowerowy w Monachium w Bawarii.
CIEKAWOSTKI
Za najlepsze uznaje się drewno tzw. doussie lingua pozyskiwane z drzew Afzelia Bipindensis Harms, charakteryzujące się obecnością wyraźnie żółtych zabarwień w naczyniach. W drewnie z pozostałych gatunków zabarwienie jest raczej białawe.